Co miał na myśli sławny wielbiciel i znawca kobiet?

"Kto się rządzi uczuciem, nie rządzi się rozumem. Uczucie nie jest rozumowaniem, rozum nie jest przyjemnością, a przyjemność nie ma nic wspólnego z rozsądkiem."

To słowa Honoré de Balzac, jednego z najważniejszych francuskich twórców współczesnej powieści europejskiej, autora cyklu powieściowego pt. "Komedia Ludzka". Jego życie i powieści przepełnione są fascynacją kobietami, wśród których najwyższe miejsce przez wiele lat zajmowała Polka Ewelina Hańska.

Pomimo upływu czasu przesłanie realistycznej twórczości Balzaka w wielu aspektach jest wciąż aktualne. W sprawach miłości, serca i uczuć czas traci na znaczeniu, a cytat pochodzący z pierwszej połowy IX wieku nadal pobudza do refleksji.

Kierowanie się życiu uczuciami jest częściej odruchem niż świadomym wyborem. Jeśli nawet rozum protestuje albo szepcze ostrzeżenia, uczucia spychają pragmatyzm i logikę na dalszy plan. Obiektywna prawda rozumu ma słabe szanse na zaistnienie w świadomości. Dlaczego częściej taki obraz miłości jest właściwy dla kobiet?

Dość powszechne jest zdanie, że zakochane kobiety tracą rozum. Trzeba się z tym zgodzić, bo są zdolne bez zastanowienia do wyjątkowych poświęceń w imię swoich uczuć i marzeń o wiecznej miłości. Kochając wierzą ślepo, że okazywana dobroć, uległość wróci do nich w uniesieniach szczęścia i spełnienia.

Nawet zdawanie sobie sprawy z życia w złudzeniu nie przywraca rozumu. Wszelkie wątpliwości i zawody są bolesne, nieprzyjemne, demotywujące, więc łatwiej je odpychać niż akceptować zgodnie z tym czego domaga się rozum.

Kobieca dusza jako delikatna i łagodna nie godzi się na przykrości. Pragnienie harmonijnej miłości i związku, znajduje wytłumaczenie także dla zła, zdrady i innych niegodziwości. To nic, że brak w tym rozsądku - przecież takie postrzeganie związków dotyczy wielu pokoleń kobiet. Dla nich prawdziwa miłość była i jest wielowymiarowym szaleństwem.

Szkoda, że mężczyźni tak bardzo przyzwyczaili się do tego, bo kobiety chcą, aby wreszcie ich pojmowanie świata uczuciami było docenione.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

2 komentarze do “Co miał na myśli sławny wielbiciel i znawca kobiet?”

 1. Naiwność kobiet jest rzeczywiście godna hołdów.
  Dobrze, że raz na jakiś czas przynajmniej wielki pisarz ją doceni.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. moim zdaniem, to że przyjemność nie ma nic wspólnego z rozsądkiem oznacza, że jak już zanurzamy się w tej prawdziwej i w dobrym znaczeniu przyjemności bycia we dwoje – to rozsądek przestaje istnieć 🙂 – zresztą dla obojga, a nie tylko dla dziewczyny 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*