Chroń dorobek życia – to ważne dla całej rodziny

      
Zagadnienia ubezpieczeniowe nadal nie są naszą mocną stroną.

Pewnie, to wina naszych dość ograniczonych budżetów domowych, które z miesiąca na miesiąc jest coraz trudniej domknąć.
Przynajmniej na niektóre ubezpieczenia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i poważnie rozważyć zawarcie umowy.
Bezdyskusyjna jest konieczność posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu. Także skłonni jesteśmy wykupić polisę autocasco dla naszego auta, jeśli oceniamy, że jest tego warte.

       Natomiast w odniesieniu do ubezpieczeń dobrowolnych  wciąż bardzo wiele osób ma niechętny stosunek i o ile ubezpieczenie mieszkania czy domu kupionego na kredyt zmusza do ochrony swojego majątku, to w pozostałych przypadkach potrzeba ta nie jest już tak silna.

Dobrze jednak pamiętać, że co jakiś czas  występują w naszym kraju klęski żywiołowe, zdarzenia losowe lub wypadki i katastrofy. Oglądamy z przerażeniem relacje z miejsc tragedii, gdzie występują znaczące straty o różnorodnym charakterze. Współczujemy ofiarom i poszkodowanym. Oczywiście solidaryzujemy się z nimi i włączamy do akcji pomocy jak np. w przypadku wspierania ofiar ostatniej powodzi. Odczuwamy przy tym ulgę, że to nie my jesteśmy w centrum danego zdarzenia, że w żaden nie dotyczy nas osobiście. Poczucie zagrożenia i potrzeba ubezpieczenia pojawia się często, kiedy w najbliższym kręgu znajomych lub rodzimy zdarzy się nieszczęście.

Dopiero wtedy przypominamy sobie, że mieszkamy w nieubezpieczonym domu lub mieszkaniu, który jest przecież dorobkiem całego życia. Czy nie warto wykupić chociażby standardowego ubezpieczenia murów wraz ze stałymi elementami (instalacje i urządzenia, dach, okna, drzwi, schody, zabudowy), aby spać spokojnie podczas burz  z ulewami lub wichur.
Jeśli posiadamy drogi sprzęt RTV lub AGD także możemy objąć go ochroną choćby przed przepięciami z powodu bezpośredniego, albo pośredniego uderzenia pioruna. W ten sposób zapewniamy sobie środki na odkupienie uszkodzonego i nienadającego się do naprawy sprzętu. Może potrzebne jest też ubezpieczenie od kradzieży - warto się zastanowić, jeśli w okolicy naszego zamieszkania zdarzają się włamania.
W ostatnich latach pojawiły się ubezpieczenia all risk, które chronią mienie i pozwalają uzyskać odszkodowanie za zniszczenia i straty spowodowane wszelkimi, nieprzewidzianymi zdarzeniami, oprócz wymienionych na liście typowych wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.
Ale także podstawowe ubezpieczenie można wzbogacić o najbardziej potrzebną ochronę. Obecnie oferty wszystkich towarzystw zawierają wiele ciekawych opcji dodatkowych, które pozwalają dopasować polisę do własnych indywidualnych potrzeb.
Jako szczególnie przydatne można polecić:

·      
ubezpieczenie szyb i przedmiotów szklanych (lustra, blaty) od stłuczenia,

·      
ubezpieczenie kosztów leczenia zwierząt domowych

·      
ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) osób zamieszkujących w nieruchomości – obejmuje ono szkody spowodowane przez np. przez dzieci lub następstwa pogryzienia przez naszego psa.

 Ceny ubezpieczeń mieszkaniowych nie są aż tak wysokie, aby ryzykować i być zdanym na pomoc państwa i ludzi dobrej woli, co i tak jest tylko pierwszą pomocą w geście solidarności i kroplą w morzu potrzeb.
Składka roczna to ok 120- 400 zł rocznie dla najczęściej występujących sum ubezpieczenia, oczywiście dla bardzo wysokich sum składka będzie proporcjonalnie wyższa.

Warto więc poważnie przemyśleć ten temat i dowiedzieć się o cenę dla wartości naszego majątku, zanim podejmie się ostateczną decyzję o zakupie lub rezygnacji z ubezpieczenia.

 

---
Mądry dom, bogaty dom

"Jest to bardzo fajna publikacja, która daje całe mnóstwo wartościowych wskazówek, których stosowanie na co dzień na pewno pozwoli nam oszczędzić kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt złoty miesięcznie, w związku z czym uważam, że pieniądze wydane na tą książkę szybko się zwrócą :)"

Krzysztof Nyrek

Więcej
---

Budżet domowy pod ostrzałem

"Dobra pozycja, dla tych wszystkich którzy próbuja dopiąć budżet domowy. Autor zwraca uwage na wiele róznych drobnych spraw, które w sumie gdy są dopilnowane mogą generować dość spore oszczędności bez dodatkowego zaciągania pasa."

Karol Skowronski

Więcej
---

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

7 komentarzy do “Chroń dorobek życia – to ważne dla całej rodziny”

 1. Temat ubezpieczeń jest w Polsce faktycznie obcy.
  Ostatnio byłam świadkiem następującej sytuacji:
  W banku 50-letnia osoba zgłaszała kradzież karty i dokumentów. Jak się okazało była ubezpieczona na wypadek kradzieży dokumentów. Niestety w banku zgłosiła się po zawartych w umowie 3 roboczych dniach od kradzieży. W ten sposób nie otrzymała 500 zł, które wypłaciłby jej ubezpieczyciel.
  Szkoda, bo każdemu 500 zł mogłoby się przydać.
  Wydarzenie to dało mi do myślenia.
  Warto jest wiedzieć, jakie produkty ubezpieczeniowe się ma – jakie są ich podstawowe warunki. Tylko w ten sposób da się z nich skorzystać w potrzebie.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. Branża ubezpieczeniowa, jest szczególna pod tym względem,
  że „diabeł tkwi w szczegółach”.

  Dlatego właśnie, od czasu do czasu warto poświęcić ubezpieczeniom nieco uwagi, żeby nie popełnić błędów,
  w tym tych najłatwiejszych do ominięcia, jak przekroczenie terminu zgłoszenia szkody – czasami wystarczy zrobić to telefonicznie.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 3. Te przepisy i nazewnictwo są trudne i zawiłe dla przeciętnego człowieka

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*