Blokady komunikacji interpersonalnej


Blokady komunikacji interpersonalnej

Przedstawię Ci teraz blokady komunikacji interpersonalnej, czyli to wszystko, co przeszkadza lub uniemożliwia porozumienie...

Wydawanie rozkazów

Lubisz, kiedy ktoś Ci rozkazuje? Nie? Jak się czujesz, kiedy ktoś z rodziny lub obcych nie prosi Cię o zrobienie czegoś, a twardo, szorstko, każe Ci to wykonać? Źle? Hm..

A jak często Ty to robisz? komu wydajesz rozkazy? Używasz słówka proszę? Wymawiasz je miękko, prosząco, czy wręcz przeciwnie, z wykrzyknikiem na końcu?...

Nie zamieniaj domu w koszmar! Wszyscy lubią, kiedy zwraca się do nich prosząco. ... Używanie rozkazów w domu czy w rozmowach ze znajomymi ostręcza ludzi od nas....

Ostrzeganie groźby

...Często ostrzegamy dzieciaki, żeby pamiętały i  nie popełniały jakiegoś głupstwa, bo.... i tu następuje lista gróźb, np."zobaczysz, jak cię wtedy walnę w ten głupi łeb". W jednej parze występuje tu ostrzegani i groźby. Można uzyskać tylko krótkotrwały efekt poprawy zachowania, a stracić bardzo wiele: autoryet.

A można przecież powiedzieć to inaczej: spokojnie poinformowac o naszym stanowisku i konsekwencjach wynikających z nierozsądnego zachowania się. ..

Kazania, moralizowanie

... Autorytetem dla dzieci, a również dla dorosłych zostaje się z uwagi na nasze czyny, dokonania, a nie mądrowanie się, jacy to my jesteśmy.. i tu wstaw najczęściej używane określenia, np. mądry, zaradny itd. Itp. Dzieciaki nie będą rozróżniały dobra od zła dlatego, że tylko powiesz im co to jest. Przede wszystkim będą patrzyły na Twoje czyny i to, czy są one zgodne z tym, co mówisz...

Doradzanie, proponowanie rozwiązań

... Wiele razy spotylam sie z sytuacjami, kiedy prychodzi ktoś z pretensjami do całego świata:

"bo nie mam pracy",

"bo żona ode mnie chce odejść",

"bo moje dzieci mnie nie sluchają".

Kiedy analizujemy popełnione blędy, jednym z częściej występujących jest wcielanie w życie dobrych rad mamusi, sąsiada, kolegi z pracy. Na moje pytanie, czy teosoby odniosły sukcesy w dziedzinach życia, w których doradzają, pada odpowiedź: nie bardzo. A przecież wokół nas jest wielu specjlistów....Wystarczy trochę chęci i zyskamy naprawdę cenne porady, które pomogą nam żyć!

Udzielaj porad tylko wtedy, kiedy zostaniesz o to poproszony, albo zachęcony.Nie ograniczaj innych w ich samodzielności myślenia...

Pouczanie "logiczne argumenty"...

(podobnie jak kazanie, moralizwanie)

Osądzanie, potępianie, krytykowanie

Kim jesteśmy, aby osądzać drugiego człowieka? Czy znamy wszystkie przyczyny zachowąń innych? Nie,

Czy znamy wszystkie okoliczności wydarzeń? NIe.

Czy musimy potępiać innych za ich czyny? Nie...

Znam takie małżeństwa, w których jedna ze stron , jeśli tylko otworzy buzię, to tylko i wyłącznie krytykuje. Jedynym komunikatem przekazywanym partnerowi jest: jesteś do niczego! Nawet jeśli kohamy osobę, która wiecznie nas krytykuje, wwiększości przypadków na dodatek nie mając racji, to nasza cierpliwości, nasza duma i wreszcie zszargane nerwy nie pozwolą na dalsze trwanie w takim związku. Należy go uzdrowić uzdrawiając nasze rozmowy.

Przesadne chwalenie, wydawanie ocen pozytywnych

Moim zdaniem nie ma nic złego w chwaleniu innych, wydawaniu ocen pozytywnych...W czym więc problem? W słowie "przesada".

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że część życzliwych uwag ma na celu tytlko i wyłącznie schlebianie nam, podlizywanie się po to, by osiągnąć swój cel. Jest to manipulacja druga osobą. Nie stosuj jej, skoro chcesz...żyć uczciwie.., a nie za pomocą sztuczek, dogadywać się z ludźmi...Człowiek uczciwy lepiej sypia.

Wyzwiska, wyśmiewanie

Może wydawać się, że porządny człowiek nie stosuje tej blkady komunikacyjnej nigdy. Po bliższym przyjrzeniu się temu ... nie mogę się z tym twierdzeniem zgodzić. Otóż wyzwiska nie muszą zaczynać się na k i ch, żeby je uznać za wyzwiska. Wystarczy ze złością powiedzieć:

"Ty ośle!"

"Ty idiotko"

"Ty niedojdo!",

żeby osoba tak nazwana povzuła się dotknięta i obrażona. Co w konsekwencji uniemożliwia porozumienie się. Znam przypadek osoby, która używa subtelniejszego wyrażenia, które jednak boli równie mocno:

"Czy Pan/Pani jest nieszczęśliwy/nieszczęśliwa?"

Odpowiednia intonacja, wyraz twarzy i można poczuć się jakby ktoś nas kopał.

Rodzicom często zdarza się wyśmiewać swoje pociechy, co uważaja za formę motywowania na przykład do nauki. Mało tego. Z pewnością nieraz byłeś świadkiem, jak znajomi wyśmiewali się ze swojego dziecka przy Tobie!....

Wyzwiska i wyśmiewanie rujnują związki między osobami bliskimi, stwarzają atmosferę strachu i nieufności.

Blokady komunikacji interpersonalnej to fragment książki Klucz do skutecznej komunikacji, Przemysława Pufały.

Pełną wersję książki znajdziesz tutaj.

Darmowy fragment w formacie .pdf możesz pobrać z tej strony.

---

Władca Słowa

Dowiedz się, co i w jaki sposób mówić, aby stać się Władcą Słowa i ludzkich emocji oraz reakcji. Poznaj niezwykłą moc pozytywnego wpływania na ludzi.

"Książka, która uzmysławia nam wiele rzeczy z życia i kontaktów międzyludzkich. Otwiera oczy..."

Andrzej

Więcej

---

Klucz do skutecznej komunikacji.
Jak świadomie rozmawiać, by uniknąć niepotrzebnych błędów i osiągnąć zamierzony efekt?

"Bardzo ciekawa i wartościowa publikacja. Umiejętność skutecznej komunikaji jest sprawą nieodzowną. W książce jasno są podane metody jak powinniśmy podchodzić do rozmów, a czego powinniśmy jak najbardziej unikać."

Adam Badurski

Więcej

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.3/10 (3 votes cast)
Blokady komunikacji interpersonalnej , 9.3 out of 10 based on 3 ratings
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*