Bliskość na odległość cz. 1

Odkąd dzięki globalizacji i masowemu dostępowi do elektronicznej komunikacji przy użyciu internetu  powszechne jest systematyczne przekazywanie maili możliwe jest łatwe przesyłanie zdjęć, filmów i prowadzenie on-line video rozmów, odległość liczona w kilometrach bardzo straciła na znaczeniu.

Fakt ten powoduje, że nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów jest zdecydowanie łatwiejsze, mniej kłopotliwe, także nieco mniej kosztowne.

Ma to istotny wpływ dla związków, które nawiązują się i rozwijają pomiędzy osobami zamieszkującymi w różnych miejscowościach, krajach, a nawet kontynentach.

Rozłąki spowodowane wyjazdami służbowymi, kontynuowaniem edukacji lub emigracją „za pracą” są zdecydowanie łatwiejsze do przeżycia i nie powodują aż takiej frustracji jak w czasach, kiedy czekało się na listonosza z listem lub międzymiastowe, czy międzynarodowe połączenie telefoniczne.

 

       Nadal jednak związki na odległość budzą wątpliwości i niepewność. Na wielu forach codziennie pojawiają się nowe wątki opisujące konkretne sytuacje miłosne, z prośbą o rady i podpowiedzi, jak najlepiej odnajdować i zachowywać się. Równolegle, codziennie tysiące osób przesyła sobie wyznania miłosne, słowa tęsknoty oraz czułości,  przeplecione zwykłymi relacjami co się zdarzyło danego dnia. Więź oparta mocno o wzajemne zaufanie, która tworzy się w okolicznościach trudniejszych niż przeciętne ma swoją dużą wartość, więc niesie dodatkowe korzyści dla budowania trwałych relacji.

W tęsknocie jest wielki romantyzm, który w pewnym sensie stwarza potencjał dla duchowej bliskości, ale czy to możliwe, zależy od szczególnych cech i siły uczucia zarówno kobiety i mężczyzny.

Jeśli są dla siebie stworzeni, to uda im się odnaleźć sposób, aby zaspokajać wzajemne emocje i potrzebę poczucia, że są wciąż razem. Mogą przecież cieszyć się wspomnieniem ostatniego spotkania, albo planować kolejne. Mogą snuć plany tak, jakby trzymali się za ręce, albo obejmowali patrząc w oczy. Mogą uśmiechać się myśląc wzajemnie o sobie i marząc jak wielka będzie ich radość, kiedy znowu będą mogli się dotknąć.

To, czy taki związek przetrwa zależy chyba nie tak bardzo od wytrwałości, lecz od tego czy to prawdziwa miłość?

 

A kiedy Waszym zdaniem odpowiedź na takie pytanie może być twierdząca?

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

3 komentarze do “Bliskość na odległość cz. 1”

 1. Dobre pytanie 🙂

  może prawdziwa miłość jest wtedy, jak nie chce się nikogo innego
  i nic nie mają do rzeczy odległość ani dłuższy czas do następnego spotkania ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
 2. Wtedy mamy do czynienia z miłością, albo z totalnym zauroczeniem 🙂

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 3. właśnie – a szczególny przypadek jest taki,
  że obydwoje: ona i on = nie chcą nikogo innego, tylko dlatego że jest bliżej

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*