Bezpieczna rodzina 3 – jazda samochodem

Kwestia bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie powinna być priorytetem każdego rodzica i opiekuna. Dlaczego więc nadal, tak często zdarza się, że dzieci podrużują nie tylko bez wymaganych przepisami fotelików, ale również nie zapięte pasami?

Zdarzenia drogowe są niemożliwe do przewidzenia. Statystyki podają, że aż co 4 poszkodowanym w wypadkach drogowych jest dziecko.

Aby zapewnić dzieciom maksimum bezpieczeństwa należy pamiętać, że:

- prawo nakazuje przewozić dzieci do 12 lat i wzroście poniżej 150 cm w dostosowanych do wielu i rozmiaru dziecka specjalnych urządzeniach do przewożenia

- urządzenia do przewożenia dzieci: nosidełka, foteliki, podkładki, powinny mieć stosowne homologacje, które są certyfikatem bezpieczeństwa

- bardzo niebezpieczne jest przypinanie pasem dziecka siedzącego na kolanach pasażera.

- na urządzeniach do przewożenia powinna być norma ECE 44 oraz pomarańczowy znak „E” i symbol kraju, w którym urządzenie było homologowane araz z rokiem nadania homologacji - polski certyfikat bezpieczeństwa oznaczony jest literą „B”, która umieszczona jest wewnątrz odwróconego trójkąta, a obok znajduje się numer certyfikatu i rok jego nadania.

- nie należy montować fotelika na przednim siedzeniu, jeśli pojazd jest wyposażony w poduszkę powietrzną pasażera na przednim siedzeniu.

Warto podkreślić, że przewożenie dzieci w foteliku jest jedynie zmniejszaniem ryzyka odniesienia ewentualnych obrażeń, a nadal najważniejszą kwestia pozostaje dostosowanie stylu i prędkości jazdy do warunków drogowych i meteorologicznych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*