Bądźmy optymistami

Nasz stosunek do życia i postrzeganie świata zależy od optymizmu, który jest indywidualną cechą osobowości. Dzięki optymistycznemu podejściu można żyć pozytywnie, odnajdując kolory i smak życia, niezależnie od przykrych zdarzeń i wydarzeń, których jest pełno na świecie.

Również dzięki własnym przekonaniom i zachowaniom budujemy swoją codzienność i przyszłość. To optymizm pozwala podejmować wyzwania dokonywania zmian, aby zamienić to czego nie lubimy na to czego pragniemy. Tak się dzieje w każdej sferze życia, a więc potencjalnie daje to nam nieograniczone możliwości. Właśnie wiara w możliwości jest przejawem i kwintesencją optymizmu. Ci, którym brakuje wiary i wątpią między innymi w swoje możliwości, pozostają pesymistami. Warto skupiać swoje działania i myślenie na pozytywach i szansach do wykorzystania, bo to one przybliżają nas i motywują do zdobywania stawianych sobie celów i osiągania sukcesu. Narzekania, utyskiwania na otaczającą rzeczywistość podcinają skrzydła i powodują osłabienia, a nawet całkowity zanik chęci aktywnego tzw. „brania spraw w swoje ręce”. Trzeba również pamiętać, aby zbytnio nie uzależnić od innych, od ich poglądów, czy obawy przed niepochlebną oceną. Człowiek czuje się szczęśliwy wówczas kiedy jest wolny, kiedy nie musi żyć tak jak pozwalają mu inni. W związku chodzi więc także o to, aby bliskość i wzajemne zrozumienie było tak silne, żeby wspólne życie nie stawało się przymusem, lecz świadomym wolnym wyborem … i przyjemnością, której nie chcemy się pozbawiać 

Chociaż spotyka się opinie, że optymizm jest cechą wrodzoną, to jednak zdolność człowieka do rozwijania się i uczenia jest dobrą podstawą do zmiany dla osób które mają dość pesymistyczny stosunek do życia. Warto chociaż spróbować to zmienić.

Wyniki badań wskazują, że zachowujemy się w silnym skorelowaniu z otoczeniem i środowiskiem, w którym funkcjonujemy. Dlatego ważne jest, aby otaczać się osobami, które nas wspierają oraz unikać osób, które oddziałują hamująco.

Jako istoty myślące modyfikujmy swoje przekonania w kierunkach, które są sprzyjające osiąganiu sukcesu i szczęścia. Bycie optymistą jest bardzo budujące wewnętrznie dla nas samych, ale warto podkreślić, że także dla osób nam najbliższych oraz przyjaciół, znajomych i współpracowników Swoją postawą i zachowaniem oddziałujemy na innych, więc niech optymizm i pozytywna otwartość będzie nieodłącznym elementem codzienności oraz relacji.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

5 komentarzy do “Bądźmy optymistami”

 1. Witam,
  o optymizm jest łatwiej latem,
  kiedy dni długie i słoneczne, a czas urlopów i wakacji pozwala odpocząć.

  Optymistom jest przyjemniej, a nawet łatwiej żyć
  – wciąż zadziwia mnie skąd w okół tylu malkontentów?

  pozdrawiam wszystkich
  Dorota P.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
 2. Na portalach społecznościowych zawiązały się grupy o malkontenckie i pesymistyczne
  … zastanawiam się w jakim celu?
  czyżby dla negatywnego nakręcania się wzajemnie?

  Jaki w tym sens???

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 3. Myślę że ważne jest umieć po prostu cieszyć się życiem i je doceniać. To nawet ważniejsze niż optymizm rozumiany jako wiara że coś się wydarzy..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
 4. Oczywiście – słuszna jest refleksja buddysty 🙂

  … a jedno drugiemu wcale nie przeszkadza
  – więc pewnie też dlatego,
  osoby umiejące cieszyć się życiem i je doceniać odruchowo wierzą,
  że jutro będzie tak samo dobrze 🙂

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*