5 mitów o laktacji

„Tego nie jedz, bo hamujesz produkcję mleka”. „Kilka razy dziennie pij bawarkę, dzięki czemu będziesz mieć więcej pokarmu”. „Po co pijesz herbatę z mlekiem? Przecież ona nie poprawa laktacji”. „Nie karm dziecka tak długo, bo przecież już nie jest mu to potrzebne”. „Karm niemowlę tak długo, jak to tylko możliwe”... Jak często zdarzało Ci się słyszeć / przeczytać takie sprzeczne informacje?

Wokół laktacji narosło wiele mitów, które nierzadko skłaniają kobiety do rezygnacji z karmienia piersią. Warto więc rozprawić się z najpopularniejszymi nieprawdziwymi informacjami, by okres laktacji wreszcie przestał kojarzyć się z czasem wielu wyrzeczeń i niedogodności.

  • Słaba laktacja to wina małych piersi

Budowa anatomiczna piersi nie ma żadnego wpływu na laktację. Zarówno dużymi, jak i małymi piersiami można dobrze wykarmić dziecko.

Nie rezygnuj więc z karmienia piersią tylko dlatego, że masz biust w rozmiarze 75A. Może się bowiem okazać, że – jako posiadaczka małego biustu – będziesz potrzebowała sporej ilości wkładek laktacyjnych. Intensywna produkcja mleka może doprowadzić do wycieków pokarmu, dlatego zawsze miej pod ręką np. wkładki laktacyjne Discreet Elegance – cienkie i bardzo chłonne.

  • Żeby mieć dużo mleka, trzeba pić dużo wody

Wypijanie sporej ilości wody może wspomóc laktację, ale równie dobrze może ją zahamować. Jeżeli organizm otrzymuje płyny w nadmiarze, wówczas może dojść do zatrzymania produkcji mleka.

Jeśli chcesz utrzymać laktację na odpowiednim poziomie, pij tak często jak tylko odczuwasz pragnienie. Picie na zapas nie jest wskazane.

  • Bawarka pobudza laktację

Nie wykazano, aby herbata z mlekiem (tzw. bawarka) wykazywała szczególne właściwości pobudzające laktację. Nie istnieje więc żadne specjalne uzasadnienie do wypijania sporej ilości tego napoju. Pij więc, jeśli lubisz i masz ochotę.

Bawarkę należy traktować jak każdy inny napój, którym możesz uzupełnić jedynie dzienne zapotrzebowanie organizmu na płyny.

  • Laktacja jest mniejsza po 6 miesiącu życia dziecka

Na poziom laktacji nie wpływa wiek dziecka. Produkcja mleka jest ściśle związana m.in. z częstotliwością karmienia oraz efektywnością ssania piersi. Jeżeli po ukończeniu 6. miesiąca życia dziecka nadal często przystawiasz malucha do piersi, nadal mogą Ci być potrzebne np. wkładki laktacyjne Discreet Elegance lub inne o podobnej chłonności.

Jeśli chcesz, możesz karmić dziecko dłużej niż 6 miesięcy – bez obaw o to, że nie dostanie odpowiedniej ilości pokarmu.

  • Karmienie piersią wymaga wielu wyrzeczeń dietetycznych

To mit. Okres laktacji wcale nie wymaga od kobiety rezygnacji z większości produktów spożywczych – pod warunkiem, że niemowlę nie zmaga się np. z nietolerancją białka mleka krowiego czy nietolerancją laktozy. Wyjątek stanowią produkty wzdymające – ich spożycie należy ograniczyć.

Dieta mamy karmiącej powinna być różnorodna – tak, by dostarczyć wszystkie najważniejsze witaminy i minerały.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
5 mitów o laktacji, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*